sobota, 15 października 2011

Wycieczki w ramach projektu

 
http://www.warsoff.blox.pl/
 
W pierwszy weekend warsztatów (a mówiąc dokładniej, 6 listopada) wybierzemy się na dwie wycieczki z Katarzyną Chudyńską - Szuchnik, specjalistką od alternatywnego zwiedzania miasta, która prowadzi blog warsoff.blox.pl. Przygotowała ona dwie autorskie trasy - obie znalazły się w przewodniku Sylwii Chutnik "Warszawa kobiet".

Praga Północ (godzina 10-12):
Pierwsza polska bizneswoman, „Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”, pisarka prowadząca pamiętnik z okupacji na Brzeskiej, komendantka łączniczek podczas Powstania Warszawskiego, handlarki z Różyca, zakonnice, sąsiadki opiekujące się kapliczkami –  opowieści o kobietach związanych z Pragą są zaskakujące i niezwykle inspirujące. Ich historie czekają na nas na praskich ulicach, domach, tablicach i kamieniach. Czasem jakiś adres jest tylko pretekstem, by wspomnieć niesamowitą kobietę, o której niewielu dziś pamięta.

Saska Kępa (godzina 14-16):

Ta piękna, willowa dzielnica najczęściej kojarzona z postacią Agnieszki Osieckiej jest pełna wspomnień o mniej znanych mieszkankach, głównie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nieraz ich losy są bardzo tragiczne. Tu tworzyły bądź mieszkały awangardowe architektki – Jadwiga Dobrzyńska i Helena Syrkusowa, artystki – Teresa Roszkowska i Olga Niewska, jak również kobiety zaangażowane  w walkę podczas okupacji. Poznamy też  sprytną i wpływową królewską metresę - Mariannę Denhoff, jedną z pierwszych właścicielek Saskiej Kępy.

Chcesz poznać kobiecą stronę Warszawy? Fotografujesz, rysujesz, piszesz? Wyślij do nas formularz zgłoszeniowy i zapełnij mapę miasta własnymi opowieściami o ciekawych warszawiankach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz