niedziela, 9 marca 2014

dzień kobiet

Jak minęła Wam sobota? Czy w jakiś specjalny sposób spędziliście Dzień Kobiet?

Choć osobiście wolałabym, żeby takie święto nie odbywało się, a kobiety były doceniane (bardziej) na co dzień, to z pewnością była to dobra okazja to skorzystania z wielu warszawskich inicjatyw dedykowanych kobietom. Wybrałam propozycję Domu Spotkań z Historią "Czarownice, mniszki i celebrytki… – spacer śladami warszawianek." 

Przewodniczką była Katarzyna Chudyńska-Szuchnik z WarsOff, która na samym początku Projektu Warszawianka (prawie 2,5 roku temu!) prowadziła dla nas dwa spacery po obu Pragach (zajrzyjcie do naszego blogowego archiwum:)). 

Tym razem trasa prowadziła po Starym Mieście. Znalazły się tam również kobiety opisywane na naszym blogu. Na Krzywym Kole poznaliśmy jeden z warszawskich adresów rzeźbiarki Olgi Niewskiej (podczas naszego projektowego spaceru poznaliśmy jej pracownię na Saskiej Kępie), na Brzozowej kamienicę, w której mieszkała Pola Gojawiczyńska - autorka "Dziewcząt z Nowolipek", dom Michaliny Wisłockiej - autorki "Sztuki kochania", doszliśmy też do miejsca, gdzie stał dom Marii Konopnickiej, zatrzymaliśmy się przed Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, która założyła pierwszą na świecie żeńską aptekę ułatwiając tym samym dojście kobiet do tego zawodu, dostrzegliśmy również tablicę poświęconą (jedynie!) Tadeuszowi Sygietyńskiemu, ale już nie Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej

Czy na zdjęciach dostrzegacie inne miejsca związane z wyjątkowymi warszawiankami?

A o jeszcze innych warszawiankach na Starym Mieście i przy Trakcie Królewskim pisze na swoim blogu Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Czytajcie tutaj!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz