piątek, 7 grudnia 2012

Wykorzystanie map w projektach kulturalnych - relacja z warsztatów

W ostatni wtorek (4.12.2012) w ramach Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbyły się warsztaty prowadzone przez Projekt Warszawianka z wykorzystania map w projektach kulturalnych.

Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury odbyła się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia 2012 roku. Głównym celem Giełdy było umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce oraz dyskusja nad rolą nowych mediów w dotychczasowych działaniach animacyjnych.

Ewa Majdecka i Maria Balkan przedstawiły Projekt Warszawianka, pokazały, jak można wykorzystać mapę w projekcie kobiecym i nie tylko.


Uczestnicy warsztatów poznali kilka z wyjątkowych warszawianek zaprezentowanych w Projekcie Warszawianka. Kurierka, zdolne dwudziestolatki  czy sąsiadka to tylko niektóre z nich. Przy okazji zachęcamy do poznania pozostałych, np. materiał o młodych projektantkach, animatorce Lenie Rogowskiej  czy dziewczynach tańczących burleskę.

Jak się później okazało, projektów wykorzystujących mapę jako narzędzie jest wiele. Warsztatowicze podczas tego spotkania poznali ich 10. Jednak by nieco je uporządkować, prowadzące podzieliły mapy na kilka kategorii: offline/online oraz "tradycyjne" (ukazujące konkretne miejsca lub wydarzenia historyczne)/emocjonalne.Wśród map offlinowych (przewodniki, mapy drukowane) znalazł się Stolik Zarezerwowany , Spacerkiem po Niebuszewie oraz Krakowski Szlak Kobiet.

Coraz więcej projektów wykorzystuje aplikacje smartfonowe lub po prostu umieszcza swoje mapy jedynie w Internecie. Wśród nich znalazły się m.in. projekty Muzeum Historii Żydów Polskich i Domu Spotkań z Historią My Warsaw o Januszu Korczaku.

A czym są mapy emocjonalne? Wykorzystują one doświadczenia, przeżycia, relacje konkretnych osób. Dzięki nim można pokazać, że na rogu Świętojerskiej i Ciasnej umawialiśmy się na randkę, w szpitalu na Solcu urodził się nasz młodszy brat, a w cukierni na Chmielnej jedliśmy najlepsze pączki na świecie. Te doświadczenia mogą dotyczyć również innych kwestii życia - wspomnienia o tym, jak dane miejsce wyglądało kiedyś, kto tu bywał. Mapy emocjonalne ukazują jednostkowe historie na anonimowym terenie, często znanym z zupełnie innych rzeczy - muzeum, wybitnej architektury, niebezpiecznej okolicy czy brzydkiego parku.
Mapy emocjonalne to projekt Kod Pokoleń, Mój MDM, powyżej nagranie projektu Mój MDM o saturatorze na pl. Konstytucji). Oba projekty wykorzystują również QR kody.


Inny przykład to Współ.dzielnia, która na warszawskim Żoliborzu zbierała historie mieszkańców wykorzystując makietę. Ostatnią wymienioną na warsztatach mapą emocjonalną, w dodatku w projekcie kobiecym, jest mapa projektu My, kobiety Muranowa.

Poniżej film o tych działaniach!Mapy "tradycyjne" coraz trudniej jest zdefiniować. Do tego grona zostały włączone projekty Warszawa mniej znana, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać nieodkryte wcześniej zakątki Warszawy jeżdżąc zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem.

Bardzo ważną częścią warsztatów było omówienie podstawowych narzędzi nowoczesnych technologii, które w większości można wykorzystać samemu, bez zbędnej wiedzy informatycznej.
Wśród nich znalazła się geolokalizacja, check in (na Facebooku), share (na Twitterze), foursquare, kody QR (przykładowy darmowy generator kodów znajdziesz tutaj: http://www.qr-online.pl/). Ostatnim z omawianych narzędzi było augmented reality. To jeszcze w Polsce niewykorzystane narzędzie. A co to właściwie jest? Film poniżej wyjaśni to najlepiej!

Najbardziej inspirującą dla prowadzących częścią była praca grupowa uczestników. 


Każda kilkuosobowa grupa wylosowała jedną ze skaczących żabek, a w jej środku znalazła hasło. Miało się ono stać szybką inspiracją do wymyślenia projektu, który wykorzystuje mapę jako swoje narzędzie.

Ekologia, PRL, kino polskie czy promocja czytelnictwa to tylko niektóre z nich. W zaledwie 20 minut powstały projekty bardzo mądre, przemyślane, rozbudowane. 
Każda grupa przedstawiła swój pomysł, dzięki czemu wszyscy poznali swoje pomysły. Wtedy właśnie okazało się, że mapa może być uniwersalnym narzędziem projektów kulturalnych!

Prowadzące warsztaty, czyli Ewa Majdecka i Maria Balkan bardzo dziękują uczestnikom! :) 
Liczymy, że zdobyliście nieco inspiracji do swoich działań - my na pewno tak!
W razie pytań - piszcie: projektwarszawianka@gmail.com 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz