czwartek, 20 grudnia 2012

Nowa mapa Katowic według CSW Kronika

Niedawno Projekt Warszawianka prowadził warsztaty z wykorzystania map w projektach kulturalnych. Właśnie powstała nowa mapa. Katowickie CSW Kronika zaproponowało kolejne, jeszcze inne alternatywne przejście przez miasto. Na czym polega? Czytajcie artykuł z Gazety. Lub zajrzyjcie na stronę CSW Kronika. Co myślicie o takiej mapie?

 źródło: www CSW Kronika


Poniżej treść kilkunastu wybranych wlepek - tabliczek, które można znaleźć w Katowicach:

„Na tych ławkach podczas festiwalu Metalmania spali NRDowscy metalowcy"
„W Katowicach rosło kiedyś dużo platanów. Żołnierze z Armii Czerwonej wycięli większość z nich. Nie znali tych drzew i myśleli, że są chore"
„W tym przejściu Paktofonika kręciła teledysk do „Jesteś Bogiem""
„Mc Donald's na Stawowej to trzeci McDonald's w Polsce. Otwarto go 11 grudnia 1992. Pierwszego dnia w kolejce po hamburgery trzeba było czekać dwie godziny"
„Tu był salon gier. Na flippery i automaty można było zmarnować całe kieszonkowe"
„Architekci, którzy zaprojektowali „brutalny" dworzec nazywali się „Grupa Tygrysów""
„Tu ćpał Rysiek Riedel"
„Do tego liceum chodził Hans Bellmer, fotograf surrealista. Jego najsławniejszy cykl nosi tytuł
„Wariacje na temat montowania rozczłonkowanej małolatki""
„Tu kręcono sondy uliczne do „Telefoniady""
„Tutaj była wypozyczalnia filmów wytwórni Metro Goldwyn Mayer. Zaopatrywali się w niej miedzywojenni katowiccy kiniarze"
„Tutaj spała Paris Hilton. Naprawdę"
„10 lutego 1987 w Spodku odbył się pierwszy w Polsce koncert Metalliki. Fani przyjechali nawet z Białegostoku. Jako support grał KAT"
„Zanim pojawiła się żaba, był tu zwykły murek"
„Tu pod spodem, zamknięta w betonowym tunelu, płynie rzeka Rawa"

niedziela, 16 grudnia 2012

Wiera Gran

Dokument o Wierze Gran - śpiewaczce warszawskiego getta. O tym, jak dylematy moralne są nadal żywe i aktualne.
Wciągające i dające do myślenia!
Poniżej trailer filmu. Jeżeli chcesz obejrzeć cały film (a naprawdę warto!), kliknij TUTAJ.


Z opisu Telewizji Polskiej:

Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się sensacją kawiarni Paradis. Od wiosny 1942 śpiewała swoje piosenki o miłości w kawiarni Sztuka w warszawskim getcie. Nazwano ją wtedy Wiera Magnes, na jej występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony. Przeżyła okupację jako jedyna ze swojej rodziny. 8 maja 1945, gdy świętowano wyzwolenie siedziała w więzieniu oskarżona o kolaborację. Zarzuty formułowano różnie: współpraca z gestapo lub utrzymywanie stosunków z osobami współpracującymi z gestapo, głównie niechlubną "trzynastką" - agenturą gestapo w warszawskim getcie. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy - "wobec braku cech przestępstwa". Sąd koleżeński ZASP-u uznał jej zachowanie podczas okupacji niemieckiej jako bez zarzutu. Komisja Weryfikacyjna Związku Zawodowego Muzyków stwierdziła w kwietniu 1946, że Wiera Gran "nie uchybiła w niczym honorowi Polki", wobec czego posiada pełne prawo do wykonywania zawodu. Próbowała śpiewać. Sprawą zajął się później Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Po półtora roku przesłuchań świadków, w styczniu 1949 ogłosił wyrok uniewinniający. Nie udowodniono stawianych pieśniarce zarzutów. Plotki i pomówienia nie ucichły jednak. W 1950 roku Wiera Gran wyemigrowała do Izraela. Piętno "kolaborantki" i "gestapowskiej kurwy" ścigało ją przez całe życie, wszędzie gdzie występowała. Tak w Izraelu, jak później w Wenezueli i we Francji, gdzie osiadła na stale. Na ile na nie zasłużyła? Rozpowszechniane informacje przekazywane były z ust do ust. Czy był ktoś kto znał prawdę? Całe życie Wiery Gran było próbą oczyszczenia się i walki o własne dobre imię. Autorki pokazują zmagania z prawdą, dwuznaczność wyborów, łatwość rzucania oskarżeń i niemożność uwolnienia się od nich. Podejmują współczesną rozmowę o moralności, paradoksalnie bliską dyskusjom lustracyjnym naszych czasów.

sobota, 8 grudnia 2012

Warszawa dla początkujących i Projekt Warszawianka


Dzisiaj odbyło się spotkanie z Projektem Warszawianka w ramach Warszawy dla początkujących.
Ewa Majdecka opowiedziała o projekcie, a potem razem z uczestniczkami warsztatu rozmawiała kim jest/może być wyjątkowa warszawianka.

Co to właściwie znaczy "wyjątkowa"? Doszliśmy do wniosku, że wyjątkowa wcale nie oznacza idealna, choć katalog uzbieranych cech wskazywałby na to.

Pamiętacie, że podczas Okna na Warszawę również zadaliśmy Wam takie pytanie?
Poniżej zbiór ówczesnych i dzisiejszych odpowiedzi (kliknijcie, żeby powiększyć)! Chcielibyście jeszcze coś dodać?

 



Podczas spotkania rozmawialiśmy również o możliwościach zaangażowania się w Projekt Warszawianka.
Pamiętajcie! 
  •  jeżeli macie pomysł na opisanie wyjątkowej warszawianki i chcecie zaprezentować ją za pomocą reportażu/fotografii/rysunku - zgłoście się!
  • jeżeli znacie się na sprawach komputerowych i chcielibyście/chciałybyście pomóc nam przy składaniu multimedialnej kobiecej mapy Warszawy (cała grafika jest gotowa, potrzebujemy jedynie zdolnego i chętnego informatyka) - zgłoście się!
  • jeżeli nie czujecie się na siłach, żeby kogoś prezentować/opisywać, ale w jakiś innych sposób chcecie zaangażować się w projekt (w ustalonych przez siebie ramach czasowych) - zgłoście się! na pewno razem coś wymyślimy! masz pomysł na to, w jaki sposób chcesz zmienić, rozwinąć Projekt Warszawianka? chcesz zorganizować spotkanie, by inni też mogli poznać Projekt Warszawianka? tym bardziej zgłoś się do nas!
Kontakt: projektwarszawianka@gmail.com

Czekamy na Was!:)

piątek, 7 grudnia 2012

Wykorzystanie map w projektach kulturalnych - relacja z warsztatów

W ostatni wtorek (4.12.2012) w ramach Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbyły się warsztaty prowadzone przez Projekt Warszawianka z wykorzystania map w projektach kulturalnych.

Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury odbyła się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia 2012 roku. Głównym celem Giełdy było umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce oraz dyskusja nad rolą nowych mediów w dotychczasowych działaniach animacyjnych.

Ewa Majdecka i Maria Balkan przedstawiły Projekt Warszawianka, pokazały, jak można wykorzystać mapę w projekcie kobiecym i nie tylko.


Uczestnicy warsztatów poznali kilka z wyjątkowych warszawianek zaprezentowanych w Projekcie Warszawianka. Kurierka, zdolne dwudziestolatki  czy sąsiadka to tylko niektóre z nich. Przy okazji zachęcamy do poznania pozostałych, np. materiał o młodych projektantkach, animatorce Lenie Rogowskiej  czy dziewczynach tańczących burleskę.

Jak się później okazało, projektów wykorzystujących mapę jako narzędzie jest wiele. Warsztatowicze podczas tego spotkania poznali ich 10. Jednak by nieco je uporządkować, prowadzące podzieliły mapy na kilka kategorii: offline/online oraz "tradycyjne" (ukazujące konkretne miejsca lub wydarzenia historyczne)/emocjonalne.



Wśród map offlinowych (przewodniki, mapy drukowane) znalazł się Stolik Zarezerwowany , Spacerkiem po Niebuszewie oraz Krakowski Szlak Kobiet.

Coraz więcej projektów wykorzystuje aplikacje smartfonowe lub po prostu umieszcza swoje mapy jedynie w Internecie. Wśród nich znalazły się m.in. projekty Muzeum Historii Żydów Polskich i Domu Spotkań z Historią My Warsaw o Januszu Korczaku.

A czym są mapy emocjonalne? Wykorzystują one doświadczenia, przeżycia, relacje konkretnych osób. Dzięki nim można pokazać, że na rogu Świętojerskiej i Ciasnej umawialiśmy się na randkę, w szpitalu na Solcu urodził się nasz młodszy brat, a w cukierni na Chmielnej jedliśmy najlepsze pączki na świecie. Te doświadczenia mogą dotyczyć również innych kwestii życia - wspomnienia o tym, jak dane miejsce wyglądało kiedyś, kto tu bywał. Mapy emocjonalne ukazują jednostkowe historie na anonimowym terenie, często znanym z zupełnie innych rzeczy - muzeum, wybitnej architektury, niebezpiecznej okolicy czy brzydkiego parku.




Mapy emocjonalne to projekt Kod Pokoleń, Mój MDM, powyżej nagranie projektu Mój MDM o saturatorze na pl. Konstytucji). Oba projekty wykorzystują również QR kody.


Inny przykład to Współ.dzielnia, która na warszawskim Żoliborzu zbierała historie mieszkańców wykorzystując makietę. Ostatnią wymienioną na warsztatach mapą emocjonalną, w dodatku w projekcie kobiecym, jest mapa projektu My, kobiety Muranowa.

Poniżej film o tych działaniach!



Mapy "tradycyjne" coraz trudniej jest zdefiniować. Do tego grona zostały włączone projekty Warszawa mniej znana, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać nieodkryte wcześniej zakątki Warszawy jeżdżąc zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem.

Bardzo ważną częścią warsztatów było omówienie podstawowych narzędzi nowoczesnych technologii, które w większości można wykorzystać samemu, bez zbędnej wiedzy informatycznej.
Wśród nich znalazła się geolokalizacja, check in (na Facebooku), share (na Twitterze), foursquare, kody QR (przykładowy darmowy generator kodów znajdziesz tutaj: http://www.qr-online.pl/). Ostatnim z omawianych narzędzi było augmented reality. To jeszcze w Polsce niewykorzystane narzędzie. A co to właściwie jest? Film poniżej wyjaśni to najlepiej!

Najbardziej inspirującą dla prowadzących częścią była praca grupowa uczestników. 






Każda kilkuosobowa grupa wylosowała jedną ze skaczących żabek, a w jej środku znalazła hasło. Miało się ono stać szybką inspiracją do wymyślenia projektu, który wykorzystuje mapę jako swoje narzędzie.

Ekologia, PRL, kino polskie czy promocja czytelnictwa to tylko niektóre z nich. W zaledwie 20 minut powstały projekty bardzo mądre, przemyślane, rozbudowane. 
Każda grupa przedstawiła swój pomysł, dzięki czemu wszyscy poznali swoje pomysły. Wtedy właśnie okazało się, że mapa może być uniwersalnym narzędziem projektów kulturalnych!

Prowadzące warsztaty, czyli Ewa Majdecka i Maria Balkan bardzo dziękują uczestnikom! :) 
Liczymy, że zdobyliście nieco inspiracji do swoich działań - my na pewno tak!
W razie pytań - piszcie: projektwarszawianka@gmail.com



 




wtorek, 13 listopada 2012

Ogólnopolska Giełda Projektów


Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury odbędzie się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia 2012 roku. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce oraz dyskusja nad rolą nowych mediów w dotychczasowych działaniach animacyjnych.



 Na Giełdzie Projektów zagości również Projekt Warszawianka!

4 grudnia opowiemy o roli mapy w projektach kulturalnych.

Organizatorem i inicjatorem Giełdy jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Fundacją Orange oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Wstęp na Giełdę Projektów jest wolny po wcześniejszej rejestracji.
Rejestracja trwa do 25.11.2012 r.


niedziela, 11 listopada 2012

Ewa Toniak

Co prawda Ewa Toniak to nie artystka, a kuratorka i krytyczka sztuki, ale zaliczyłyśmy ją do naszej serii kobiet związanych z Warszawą i sztuką.

Obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Marii Janion. Autorka m.in. książki "Olbrzymki. Kobiety i socrealizm." Cytując za wydawnictwem Ha!art: "Autorka proponuje wyprawę do epoki socrealizmu, Polski lat 50. oglądanej z perspektywy gender. Analizując różne teksty kultury (dzieła sztuki (...), utwory literackie (...), filmy (...), kroniki filmowe, fotosy, artykuły i ilustracje w prasie, modę itd.) zastanawia się nad realną i symboliczną obecnością kobiet w sferze publicznej około 1950 roku, sposobami kodyfikacji kobiecego (i męskiego) ciała, wizerunkami (typami) postaci kobiet w sztuce socrealizmu (jak np. alegorie Pracy) i miejscem czy też brakiem miejsca dla kobiecego pożądania w ówczesnej literaturze i sztuce."



sobota, 10 listopada 2012

Joanna Rajkowska

Rozpoczynamy cykl o artystkach związanych z Warszawą. Na początek Joanna Rajkowska, która w naszym mieście zrealizowała m.in. projekt Dotleniacz.

To nie tylko interwencja artystyczna (ówcześnie uznana za kontrowersyjną). To poważny projekt społeczny na nowo łączący plac Grzybowski, miejsce (ponownego) spotkania różnych kultur.

Dzięki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie możemy oglądać film o Dotleniaczu: http://artmuseum.pl/filmoteka/?l=0&id=1380

W najbliższych dniach będziemy zaglądać do ich zasobów:)


Rajkowska jak sama o sobie pisze, że jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Można je interpretować jako współczesne, niepozbawione ironii, wariacje na temat sztuki środowiskowej (community-based art), land-artu i tzw. estetyki relacyjnej, które artystka rozbija na elementy składowe, konsekwentnie stosując taktykę „obserwacji uczestniczącej”. 

Syrenka i Syren

Ne wiem, czy możemy się przyznać, ale strasznie piękny jest ten Syren Warszawski! 










 

Made by Acapulco Studio, gdzie Gosia Nowak zaprojektowała naszą całą szatę graficzną, z Syrenką na czele! 


środa, 7 listopada 2012

Urodziny Skłodowskiej-Curie!

145 lat temu urodziła się Maria Skłodowska - Curie. a gdzie? oczywiście w Warszawie!
 

"Kobieta współczesna" -20 października 1929 roku
 

wtorek, 6 listopada 2012

Lady of Warsaw

Wiecie, kto i dlaczego nosił tytuł "Lady of Warsaw"?

Warto posłuchać reportaż o tej niezwykłej pani. --> kliknij TUTAJ




Koniecznie zajrzyjcie na stronę fundacji jej imienia. Warto wiedzieć, czym się zajmuje i w jak prosty sposób można pomóc fundacji! 

A tak w skrócie (wg informacji ze strony fundacji):


Sue Ryder, brytyjska działaczka charytatywna i filantropka prowadząca szeroko zakrojoną działalność charytatywną na świecie. Założyła międzynarodową fundację w hołdzie ofiarom II wojny światowej. Jako Lady Ryder of Warsaw zasiadała w brytyjskiej Izby Lordów. Była wielką przyjaciółką Polski i Polaków. W Polsce ufundowała w 30 miejscowościach domy opieki, szpitale i hospicja.

niedziela, 4 listopada 2012

Co mnie czeka, jak stąd wyjdę

To tytuł książki, której autorkami są dziewczyny z Zakładu Poprawczego w Falenicy. O ich życiu, stereotypach, przypadku i dniu, w którym opuszczą Zakład Poprawczy. 


Jednak publikacja nie jest na sprzedaż. Fundacja po DRUGIE zamierza wysyłać książki do urzędników, instytucji, pracodawców, osób, które mogą wpływać na losy dziewczyn i chłopaków opuszczających takie placówki. Większości z nich brakowało troski i opieki. Dlatego schodzili na złą drogę. Dziś chcą się zmienić. Próbują. Starają się. Trzeba im pomóc.

 źródło: strona www Polskiego Radia

Polecamy reportaż radiowy Magdy Skawińskiej, którego można posłuchać tutaj.

sobota, 3 listopada 2012

Nasze narodziny



Nasze narodziny to projekt fotograficzny Dominiki Dzikowskiej. Kilka dni spędziła w warszawskim szpitalu przy ul. Solec, by sfotografować, ale również porozmawiać z młodymi matkami. O ich doświadczeniu, przeżyciach i uczuciach związanych z porodem.

Jak pisze sama Dominika Dzikowska na swojej stronie:

"Chcemy wspólnie świętować narodziny dzieci, rozmawiać o pięknych i trudnych porodowych przeżyciach, cieszyć się z rozkwitu naszej kobiecości, dzielić emocje związane z początkiem macierzyństwa. Poród i narodziny dziecka to nie tylko medyczna procedura, ale też jeden z ważniejszych momentów w życiu kobiety."

Wyniki projektu można oglądać w szpitalu, gdzie powstała mała wystawa. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć również na stronie projektu: http://naszenarodziny.wordpress.com/ .



Z uczestniczkami projektu i jego pomysłodawczynią rozmawia Hanna Bogoryja Zakrzewska z Polskiego Radia. Reportaż (polecamy!) do posłuchania tutaj.

piątek, 2 listopada 2012

Wrócmy do tych słonecznych dni

Za oknem deszcz, więc na pewno miło będzie przypomnieć sobie materiał Toli Gugały i Natalii Kicińskiej o Darii - kurierce rowerowej: http://projektwarszawianka.blogspot.com/2012/03/kurierka.html



Znacie jakieś kobiety, których nie ma wiele w ich zawodzie?

czwartek, 1 listopada 2012

niedziela, 21 października 2012

O Krystynie Skarbek raz jeszcze.

Pamiętacie, jak w czerwcu pisaliśmy o pierwowzorze ukochanej Jamesa Bonda - Vesper, czyli urodzonej w Warszawie Krystynie Skarbek?

<przypomnij sobie klikając tutaj>

Teraz możecie przeczytać o niej więcej w Wysokich Obcasach Extra. Czyżby Projekt Warszawianka był inspiracją? :)





czwartek, 18 października 2012

Zmiany widoczności na Facebooku


Uwaga, ważna sprawa!

Facebook zmienia politykę informacji.
Teraz wymaga od administratorów stron opłat za promowanie, czyli ich "widoczność". Tylko 10% najaktywniejszych fanów będzie mogło zobaczyć to co publikujemy na naszym fanpage'u.
Aby nadal móc widzieć wpisy ze stron, które lubicie (m.in. z naszej) musicie kliknąć na danym fanpage'u na symbol ustawień (koło zębate obok "Lubisz to!") i wybrać opcję "Dodaj do listy zainteresowań".

W przeciwnym razie wszelkie publikowane informacje ze stron, które chcecie śledzić, przestaną się Wam wyświetlać na Waszej tablicy głównej. Dotyczy to każdego fanpage.

A sami wiecie, że warto subskrybować fanpage Projekt Warszawianka! Dlatego bardzo prosimy - zróbcie to! :)

Link do Facebooka




wtorek, 16 października 2012

Dyskusja o kobietach opozycji

Premiera „Danuty W.” - monodramu w wykonaniu Krystyny Jandy staje się pretekstem dla rozważań o historii kobiet zaangażowanych w działalność opozycji. Kamil Dąbrowa rozmawia z Barbarą Labudą, Olgą Krzyżanowską, Wandą Nowicką, Małgorzatą Niezabitowską i Ewą Kulik.







Bardzo ciekawa dyskusja - polecamy!


Kliknij tutaj, aby obejrzeć nagranie!

poniedziałek, 15 października 2012

Warsztaty w Gdańsku - relacja

Na początku października Projekt Warszawianka gościł w cudownych progach Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie Ewa Majdecka poprowadziła reportażowy warsztat dla gimnazjalistów i gimnazjalistek.



Rozmawialiśmy o tym, kim jest wyjątkowa kobieta, czy dla każdego będzie to znaczyło to samo oraz jakie cechy wspólne możemy wydobyć z naszych pomysłów.







Zastanawialiśmy się również, co takiego fajnego jest w Gdańsku, co w nim lubimy i dlaczego. Doszliśmy do wniosku, że ważne jest nie tylko to, czy miejsce jest ładne, ale jakie wspomnienia się z nim łączą. Co się w tym miejscu wydarzyło i z kim tam byliśmy.


Na samym końcu wyszliśmy na gdańską starówkę i z aparatem poszukiwaliśmy wyjątkowych gdańszczanek. Wszystko po to, by mogła powstać powarsztatowa wystawa. 

Stwierdziliśmy jednak, że najważniejsze było rozejrzenie się wokół siebie, pozytywna ciekawość światem i brak obojętności czy wyrazu lekceważenia dla drugiego człowieka. Bo każdy ma wyjątkowe historie i warto pokazać je innym!







Dzięki, że mogłam spędzić z Wami ten dzień!

 






 

czwartek, 20 września 2012

Projekt Warszawianka jedzie do Gdańska!



Projekt Warszawianka niezmiernie się cieszy, że jedzie do Gdańska! Na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej Ewa Majdecka poprowadzi reporterskie warsztaty dla młodzieży promujące cele i wartości Projektu Warszawianka. Warsztaty odbędą się w ramach projektu Metropolitanka.

Czym zajmuje się Metropolitanka?

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. "her story" - „jej historia”, w przeciwieństwie do "history" - „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.

Jeżeli znacie gdańskich nauczycieli i/lub uczniów, dajcie im koniecznie znać!

„Zdrowa ciekawość światem, czyli rzecz o reportażu” - warsztaty dla młodzieży
5 października (piątek) godz. 10:30 – 15:00
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40
Czas trwania warsztatu:  4,5 godziny
Zajęcia bezpłatne
Grupa docelowa: młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, dziewczęta i chłopcy
Maksymalna liczebność grupy: do 15 osób
Zapisy:
Prosimy o  zgłoszenia do dnia 1 października (poniedziałek) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i liczby uczestników, profilu klasy oraz telefonu komórkowego i nazwisk opiekunów na adres e-mail punkt@ikm.gda.pl.
Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do  2 października.


Aby poznać szczegóły warsztatu i zgłoszenia, kliknij tutaj.

piątek, 31 sierpnia 2012

Wracamy po krótkiej przerwie!

Projekt Warszawianka był na wakacjach i oficjalnie przeprasza za długą ciszę.

A gdzie warszawianki lubią spędzać swoje wakacje? Jakieś typy?

<chyba nie muszę podpowiadać, gdzie to zdjęcie zostało zrobione:)>

środa, 8 sierpnia 2012

Kim jest wyjątkowa warszawianka?

W kwietniu, podczas imprezy varsavianistycznej Okno na Warszawę pytaliśmy Was, kim jest dla Was wyjątkowa warszawianka. Pamiętacie, co obecni tam wtedy odpowiedzieli?

Powiedzcie, kim ona dla Was jest? Czy musi mieć jakieś cechy? Znacie wyjątkowe warszawianki?

Tego, co działo się na Oknie na Warszawę szukajcie tutaj.

wtorek, 7 sierpnia 2012

Coś na popołudnie z dobrą kawą

Dzisiaj polecamy rozmowę z Mają Ostaszewską (którą bardzo lubimy) - krakowianką, która wybrała Warszawę.





Uważacie, że jak to jest z tymi warszawiankami - nimi się jest, czy się staje?

Klikajcie tutaj!


piątek, 3 sierpnia 2012

Czy wiesz, że...

…Zofia Nałkowska to nie tylko pisarka, ale również działaczka organizacji kobiecych? 

Ta warszawianka uważała, że ważnym elementem walki o równe prawa jest obyczajowość - wyzwolenie kobiecego ciała i seksualności od zakazów i nakazów moralnych.

Polecamy wywiad z Hanną Kirchner, znawczynią Nałkowskiej: kliknij tutaj.


środa, 1 sierpnia 2012

Powstanie w bluzce w kwiatki.

Dzisiaj polecamy film Muzeum Historii Kobiet Fundacji Feminoteka "Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego"!

Bo czy ktoś mówi dzisiaj o tym, jakie uczestniczki powstania miały marzenia, jak wyglądało ich życie codzienne lub jak ubrały się tego dnia?

Aby obejrzeć film, kliknijcie tutaj.


wtorek, 31 lipca 2012

O Lucynie Ćwierczakiewiczowej raz jeszcze

Pamiętacie, jak ostatnio pisaliśmy o Lucynie Ćwierczakiewiczowej?

Teraz możecie poczytać o niej jeszcze co nieco w reportażu Wysokich Obcasów.


 rys. Agata Endo Nowicka

poniedziałek, 30 lipca 2012

Wielokulturowa Warszawa

Gdy słyszycie hasło "wielokulturowa Warszawa", co Wam przychodzi na myśl?

My polecamy świetny reportaż o muzułmance z warszawskiej Pragi. Szukajcie go tutaj.


piątek, 27 lipca 2012

Warszawa na zdjęciach kronikarek

Oglądaliście album "Kronikarki. Fotografie Warszawy 1945-1946 Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa"? 

Owe kronikarki po powrocie do Warszawy w 1945 roku fotografują zniszczoną, ale i odradzającą się Warszawę. Macie jakieś swoje ulubione zdjęcia naszego miasta?

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o albumie kliknijcie tutaj.


środa, 25 lipca 2012

Czy wiesz, że...

…Zdzisława Bytnarowa to nie tylko matka sławnego bohatera Szarych Szeregów Janka Bytnara – „Rudego”? 

Była podporucznikiem AK o pseudonimie Sławka. W czasie Powstania Warszawskiego kierowała powstańczą pocztą w Śródmieściu. Razem z mężem współtworzyła pierwsze w Warszawie szkoły dla dzieci niepełnosprawnych.

Kilka słów o Zdzisławie Bytnarowej na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.


wtorek, 24 lipca 2012

Czy wiesz, że...

…z Teatrem Polskim w Warszawie jest silnie związana Elżbieta Barszczewska? 

Większości widzów znana jest z takich filmów jak „Dziewczęta z Nowolipek” czy „Trędowata”. Dzięki głębokim portretom psychologicznych granych przez siebie ról była porównywana do Heleny Modrzejewskiej.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Czy wiesz, że...

…wybitna filozofka i etyczka Barbara Skarga urodziła się w Warszawie? 

11 lat spędziła skazana przez sowietów w łagrze. Redaktorka naczelna pisma „Etyka”. Anonimowo finansowała stypendia dla młodych naukowców powracających z zagranicy i podejmujących prace badawcze w Polsce.

Poniżej Barbara Skarga i Leszek Kołakowski o patriotyzmie:

piątek, 20 lipca 2012

Czy wiesz, że...

…współzałożycielką Instytutu Literackiego była urodzona w Warszawie Zofia Hertz? 

Wraz z Jerzym Giedroyciem, Józefem Czapskim, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz mężem Zygmuntem Hertzem tworzyła w 1946 roku w Rzymie Instytut Literacki, rok później przeniesiony pod Paryż. To właśnie ten Instytut przez 53 lata wydawał „Kulturę” i skupiał wybitnych autorów zakazanych w komunistycznej Polsce.

Jerzy Giedroyc i Zofia Herzt:


czwartek, 19 lipca 2012

Czy wiesz, że...

…wieloletnią redaktorką pisma dla kobiet „Bluszcz” była Maria Ilnicka? 

W latach 1870-1890 w Warszawie prowadziła salon literacki. Tłumaczyła między innymi Waltera Scotta i Johanna Goethego.

Więcej o historii Bluszcza tutaj. 

 

środa, 18 lipca 2012

Czy wiesz, że...