wtorek, 13 listopada 2012

Ogólnopolska Giełda Projektów


Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury odbędzie się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia 2012 roku. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce oraz dyskusja nad rolą nowych mediów w dotychczasowych działaniach animacyjnych.



 Na Giełdzie Projektów zagości również Projekt Warszawianka!

4 grudnia opowiemy o roli mapy w projektach kulturalnych.

Organizatorem i inicjatorem Giełdy jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Fundacją Orange oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Wstęp na Giełdę Projektów jest wolny po wcześniejszej rejestracji.
Rejestracja trwa do 25.11.2012 r.


niedziela, 11 listopada 2012

Ewa Toniak

Co prawda Ewa Toniak to nie artystka, a kuratorka i krytyczka sztuki, ale zaliczyłyśmy ją do naszej serii kobiet związanych z Warszawą i sztuką.

Obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Marii Janion. Autorka m.in. książki "Olbrzymki. Kobiety i socrealizm." Cytując za wydawnictwem Ha!art: "Autorka proponuje wyprawę do epoki socrealizmu, Polski lat 50. oglądanej z perspektywy gender. Analizując różne teksty kultury (dzieła sztuki (...), utwory literackie (...), filmy (...), kroniki filmowe, fotosy, artykuły i ilustracje w prasie, modę itd.) zastanawia się nad realną i symboliczną obecnością kobiet w sferze publicznej około 1950 roku, sposobami kodyfikacji kobiecego (i męskiego) ciała, wizerunkami (typami) postaci kobiet w sztuce socrealizmu (jak np. alegorie Pracy) i miejscem czy też brakiem miejsca dla kobiecego pożądania w ówczesnej literaturze i sztuce."



sobota, 10 listopada 2012

Joanna Rajkowska

Rozpoczynamy cykl o artystkach związanych z Warszawą. Na początek Joanna Rajkowska, która w naszym mieście zrealizowała m.in. projekt Dotleniacz.

To nie tylko interwencja artystyczna (ówcześnie uznana za kontrowersyjną). To poważny projekt społeczny na nowo łączący plac Grzybowski, miejsce (ponownego) spotkania różnych kultur.

Dzięki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie możemy oglądać film o Dotleniaczu: http://artmuseum.pl/filmoteka/?l=0&id=1380

W najbliższych dniach będziemy zaglądać do ich zasobów:)


Rajkowska jak sama o sobie pisze, że jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Można je interpretować jako współczesne, niepozbawione ironii, wariacje na temat sztuki środowiskowej (community-based art), land-artu i tzw. estetyki relacyjnej, które artystka rozbija na elementy składowe, konsekwentnie stosując taktykę „obserwacji uczestniczącej”. 

Syrenka i Syren

Ne wiem, czy możemy się przyznać, ale strasznie piękny jest ten Syren Warszawski! 










 

Made by Acapulco Studio, gdzie Gosia Nowak zaprojektowała naszą całą szatę graficzną, z Syrenką na czele! 


środa, 7 listopada 2012

Urodziny Skłodowskiej-Curie!

145 lat temu urodziła się Maria Skłodowska - Curie. a gdzie? oczywiście w Warszawie!
 

"Kobieta współczesna" -20 października 1929 roku
 

wtorek, 6 listopada 2012

Lady of Warsaw

Wiecie, kto i dlaczego nosił tytuł "Lady of Warsaw"?

Warto posłuchać reportaż o tej niezwykłej pani. --> kliknij TUTAJ




Koniecznie zajrzyjcie na stronę fundacji jej imienia. Warto wiedzieć, czym się zajmuje i w jak prosty sposób można pomóc fundacji! 

A tak w skrócie (wg informacji ze strony fundacji):


Sue Ryder, brytyjska działaczka charytatywna i filantropka prowadząca szeroko zakrojoną działalność charytatywną na świecie. Założyła międzynarodową fundację w hołdzie ofiarom II wojny światowej. Jako Lady Ryder of Warsaw zasiadała w brytyjskiej Izby Lordów. Była wielką przyjaciółką Polski i Polaków. W Polsce ufundowała w 30 miejscowościach domy opieki, szpitale i hospicja.

niedziela, 4 listopada 2012

Co mnie czeka, jak stąd wyjdę

To tytuł książki, której autorkami są dziewczyny z Zakładu Poprawczego w Falenicy. O ich życiu, stereotypach, przypadku i dniu, w którym opuszczą Zakład Poprawczy. 


Jednak publikacja nie jest na sprzedaż. Fundacja po DRUGIE zamierza wysyłać książki do urzędników, instytucji, pracodawców, osób, które mogą wpływać na losy dziewczyn i chłopaków opuszczających takie placówki. Większości z nich brakowało troski i opieki. Dlatego schodzili na złą drogę. Dziś chcą się zmienić. Próbują. Starają się. Trzeba im pomóc.

 źródło: strona www Polskiego Radia

Polecamy reportaż radiowy Magdy Skawińskiej, którego można posłuchać tutaj.

sobota, 3 listopada 2012

Nasze narodziny



Nasze narodziny to projekt fotograficzny Dominiki Dzikowskiej. Kilka dni spędziła w warszawskim szpitalu przy ul. Solec, by sfotografować, ale również porozmawiać z młodymi matkami. O ich doświadczeniu, przeżyciach i uczuciach związanych z porodem.

Jak pisze sama Dominika Dzikowska na swojej stronie:

"Chcemy wspólnie świętować narodziny dzieci, rozmawiać o pięknych i trudnych porodowych przeżyciach, cieszyć się z rozkwitu naszej kobiecości, dzielić emocje związane z początkiem macierzyństwa. Poród i narodziny dziecka to nie tylko medyczna procedura, ale też jeden z ważniejszych momentów w życiu kobiety."

Wyniki projektu można oglądać w szpitalu, gdzie powstała mała wystawa. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć również na stronie projektu: http://naszenarodziny.wordpress.com/ .



Z uczestniczkami projektu i jego pomysłodawczynią rozmawia Hanna Bogoryja Zakrzewska z Polskiego Radia. Reportaż (polecamy!) do posłuchania tutaj.

piątek, 2 listopada 2012

Wrócmy do tych słonecznych dni

Za oknem deszcz, więc na pewno miło będzie przypomnieć sobie materiał Toli Gugały i Natalii Kicińskiej o Darii - kurierce rowerowej: http://projektwarszawianka.blogspot.com/2012/03/kurierka.html



Znacie jakieś kobiety, których nie ma wiele w ich zawodzie?

czwartek, 1 listopada 2012